Studia podyplomowe – dlaczego warto?

Studia podyplomowe w Polsce stały się jedną z najbardziej popularnych form zdobywania specjalistycznej wiedzy i umiejętności oraz środkiem do zwiększenia konkurencyjności na rynku pracy. Według danych statystycznych GUS już od przeszło 20 lat systematycznie wzrasta liczba osób kontynuujących naukę na studiach podyplomowych.

W roku akademickim 1995/1996 liczba słuchaczy studiów podyplomowych wynosiła 56 tys. W ciągu 10 lat liczba słuchaczy uległa prawie potrojeniu i w roku akademickim 2005/2006 wynosiła już ponad 135 tys. osób. Od blisko 5 lat co roku naukę na studiach podyplomowych podejmuje około 200 tys. osób.

Do wzrostu zainteresowania studiami podyplomowymi przyczyniła się koncepcja Life Long Learning (LLL) – Uczenie się przez całe życie. Koncepcja LLL jest wiodącym elementem strategii lizbońskiej, ogłoszonej w 2000 roku przez Unię Europejską. Zgodnie z jej treścią edukacja jest jedną z najważniejszych składowych prowadzących do tego, aby gospodarka UE.

LLL

Wzrost zainteresowania kształceniem podyplomowym to światowa tendencja. W 1996 roku tylko 4% pracujących Brytyjczyków w wieku 26-60 lat posiadało kwalifikacje podyplomowe. Obecnie absolwenci studiów podyplomowych to 15% społeczeństwa w wieku produkcyjnym.

W nowej rzeczywistości społecznej charakter pracy uległ znacznym przeobrażeniom, co związane jest z większą niż kiedykolwiek mobilnością pracowników – to często jedyny ratunek dla osób szukających pracy.

Eksperci rynku pracy i ekonomiści zwracają uwagę, że we współczesnym świecie zmiana pracodawcy to za mało. Koniecznością staje się zmiana ścieżki zawodowej, czyli zaczynanie pracy w nowym zawodzie więcej niż raz w życiu. Studia podyplomowe to doskonała okazja do zdobycia nowych kwalifikacji. Przeciętny Amerykanin pracuje w ciągu swego życia przez 44 lata i w tym czasie 11 razy zmienia pracodawcę (średnio: co cztery lata). Przeciętny czas pracy u jednego pracodawcy w granicach Unii Europejskiej to 12 lat. Najkrótszym stażem pracy w UE chwalą się Łotysze (zmiana co 8 lat), najdłuższym – Włosi (15 lat), a Polacy znaleźli się w samym środku stawki (11 lat).

STUDIA PODYPLOMOWE – SPRAWDŹ KORZYŚCI

  • specjalistyczne kwalifikacje – wyższe zarobki

Pracodawcy poszukują osób o bardzo wysokich kwalifikacjach i wąskich specjalizacjach. I chociaż poziom zarobków zależy od wielu czynników, jednak w dalszym ciągu jednym z nich jest poziom wykształcenia. Obrazuje to poniższe zestawienie:

  • droga do awansu lub zmiana zawodu

Bardzo często, by pracownik mógł awansować o kolejny szczebel wyżej w firmie, pracodawca wymaga zaświadczenia o specjalistycznych umiejętnościach i takim właśnie poświadczeniem są studia podyplomowe. Poza ubieganiem się o lepsze stanowisko, tego typu studia pomogą znaleźć nową pracę lub przebranżowić się. Zdaniem ekspertów rynku pracy w najbliższych latach coraz więcej osób decyduje się na podnoszenie kwalifikacji poprzez ukończenie dodatkowej specjalizacji, ponieważ dla potencjalnego pracodawcy to sygnał, że taki pracownik to osoba ambitna, gotowa do szkoleń i podejmowania nowych wyzwań.

  • cenne kontakty

W studiach podyplomowych uczestniczą zwykle osoby, które już pracują w branży – można więc zawiązać znajomości, które zaowocują wzajemną współpracą lub otworzeniem nowego biznesu. Ponadto klimat tego typu studiów i sposób, w jaki wykładowcy zwracają się do swoich słuchaczy pomaga w kontaktach ze współuczestnikami – większość osób jest otwarta i chętnie wymienia się doświadczeniami i własnymi spostrzeżeniami.

Na tej stronie wykorzystujemy pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki.
OK
x